Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2024 / 02 Úvodník Editorial 2024/2

Editorial 2024/2

4.jpg

Vážení přátelé,

ačkoliv nynější počasí podzimem zatím ani nezavání, dovolujeme si Vás přivítat při čtení našeho podzimního čísla Knihovny plus.

V části Historie a současnost se věnujeme nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze Velký Mlýn. V čem je specifická pro čtenářskou obec, jak probíhala její rekonstrukce a mnoho dalšího se dozvíte při čtení rozhovoru.

Téma, které stále rezonuje (nejen) v českém knihovnickém prostředí, je udržitelnost. I tomuto se budeme věnovat. Námětem dalšího článku je portál Knihovny.cz. Článek představuje tento komplexní nástroj pro přístup ke službám a zdrojům českých knihoven a popisuje klíčové funkce tohoto portálu, včetně vyhledávání v plných textech či propojení účtů z více knihoven apod.

Dále vzpomeneme na významnou osobnost českého knihovnictví, který byl i naším „redakčním“ kolegou  – na Ladislava Kurku, který v tomto roce odešel do knihovnického nebe. Dlouholetý redaktor Bulletinu SKIP dal mně osobně na začátku mojí redakční kariéry cennou lekci, když mi vyjmenoval, co všechno musel v mém článku zkontrolovat, sjednotit a kolik s tím vším vlastně měl práce… Mnohokrát jsem si na něho vzpomněla!

V části Informace a konference si Vás mimo jiné dovolujeme upozornit na blížící se Mezinárodní sympozium slavistických knihovníků, na které se stále můžete přihlásit. Akce se koná již 5. září v Národní knihovně České republiky, v Klementinu.

Můžete se začíst do netradičního zamyšlení nad oborovým vzděláváním knihovníků na Slezské univerzitě v Opavě, a to od samotného garanta studijního programu.

Co můžeme očekávat od umělé inteligence (AI)? Přinášíme několik článků, které se mimo jiné zabývají samotným fenoménem AI, její etikou a vlivem AI na důvěryhodnost informací. Víte, co je to kybergrooming, sexting, phishing, smishing či baiting a jaká kybernetická rizika jsou spojena s AI? To se dozvíte v článku s tematikou kybernetické bezpečnosti.

Dalším důležitým tématem, kterému je třeba se věnovat, je problematika LGBT+. Jaký je současný postoj českých knihovnických spolků k tomuto fenoménu, zkoumala autorka článku se stejnojmenným názvem.

Recenze tentokrát posuzují jednak historickou publikaci s názvem Kunhuta: královská dcera a svatojiřská abatyše a jednak publikaci současnou Rozvoj kompetencí učícího knihovníka: výzkumy – kurikulum - gramotnost. V pravidelných rubrikách Vám přinášíme upozornění na zajímavé knižní novinky našeho oboru (Tipy z Knihovny knihovnické literatury) či anotace odborných článků ze zahraničí. Tentokrát se zaměřují na švýcarské knihovny, knihovnické vysoké školy a informační instituce i spolky (Novinky zahraniční knihovnické literatury).

Krásný podzim přeje

Renáta Krejčí Salátová

02.09.2024




Vyhledávání
Proměny Klementina ve fotografiích

Termín: od 5. 8. 2024

Místo: Hala služeb, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1

Vybrané fotografie zachycují podobu Klementina od konce 19. století do cca poloviny 20. století. Vyprávějí dávno zapomenuté příběhy, připomínají místa, která zanikla nebo v souvislosti s přestavbou Klementina pro potřeby tehdejší Veřejné a universitní knihovny změnila svou podobu.

Nitky vzpomínek

Osudy žen v Gulagu

Termín: 27. 11. 2024 - 31. 1. 2025

Místo: výstavní chodba přízemí, Národní knihovna ČR, Mariánské nám. 190, Praha 1

Do černého

Konference Do černého

Termín: 20. 1. 2025

Místo: Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí

DoCerneho_2025.jpg

Lublaňský manifest o čtení

Lublaňský manifest o čtení, český překlad

plný text