Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2021 / 1 Informace a konference Karantéňan II. Udatný a Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic – nové online programy Památníku národního písemnictví

Karantéňan II. Udatný a Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic – nové online programy Památníku národního písemnictví

Aneta Křížková / Památník národního písemnictví

V době jarního „covidového lockdownu“ (jaro 2020) představil Památník národního písemnictví (PNP) postavičku Karantéňana, který v době distanční výuky za pomoci výzvy „napiš příběh, udělej knihu“ motivoval děti k tvorbě autorské knihy. Z téměř třiceti zaslaných prací vybrala porota tři autorské knihy, které nechala profesionálně vytisknout a svázat. Animovaný hrdina se nyní vrátil a prostřednictvím nového videa představuje (nejen) dětem téměř zapomenutý fenomén ex libris neboli knižní značky.

V pořadí druhé video s názvem Karantéňan II. Udatný vzniklo ve spojení s projektem Trienále českého ex libris, které pravidelně v tříletém intervalu (a v loňském roce poprvé virtuálně) oceňuje nejlepší současné tvůrce ex libris. Mezi oceněnými umělci loňského ročníku jsou také výtvarníci Martin Mulač a Barbora Bieylonovič. S jejich pomocí Karantéňan a kurátorka sbírky ex libris Barbora Vlášková ve videu představují nejen stručnou historii fenoménu ex libris, ale přinášejí také kompletní vizuální návod, jak si originální knižní značku (razítko) vyrobit doma.

Karantéňan v novém videu vyhlašuje také další výzvu k samostatné tvorbě. Až do 23. března 2021 přijímá ukázky vlastnoručně vytvořených ex libris – knižních značek ve formě razítka. Vítězové budou odměněni u příležitosti Dne knihy, který připadá na 23. dubna. Výzva je otevřena pro jednotlivce, skupinky i školní kolektivy, které jsou v době nouzových opatření odkázány na online výuku a samostudium. Podrobné informace k soutěži zveřejňuje Karantéňan na svých sociálních sítích pod hashtagem #objevexlibris #vyryjznacku a na webu.

Druhý online projekt Památníku národního písemnictví doprovází Virtuální galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, která byla zveřejněna v lednu 2021 u příležitosti 150. výročí básníkova narození. Jiří Karásek, zakladatel časopisu Moderní revue a výrazný činitel kulturního života na přelomu 19. a 20. století, byl totiž nejen spisovatelem, ale také vášnivým bibliofilem a sběratelem umění. S oběma polohami pracuje doprovodný online program k výstavě, který formou animovaných videí, podcastů a pracovních listů představuje život a dobu Jiřího Karáska ze Lvovic. Edukační část virtuální galerie zaměřená primárně na děti, pedagogy a seniory je dostupná zde.

Plakát Karantéňan II. Udatný objevuje ex libris, archiv PNP

Jiri-Karasek-ze-Lvovic_2.jpg

Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic, edukační část, archiv PNP

01.09.2021
Vyhledávání
Studentská konference Think!+

Termín: 23. 6. 2022

Místo: Filozofická fakulta Univerzity Pardubice

Přihlaste se na sedmý ročník studentské konference Think!+, kterou pořádají doktorandi FF Univerzity Pardubice.
Cílem konference je umožnit studentům prezentovat rozmanitá témata, otevřít nové perspektivy a zprostředkovat mezioborový dialog. Setkání účastníkům poskytne nejen vzájemnou inspiraci, ale rovněž příležitost k reflexi své dosavadní vědecké práce.

Více informací:

https://kfr.upce.cz/cs/studentska-konference-think-2022-23-6-2022

Kodex 1085 – rukopis zblízka

Termín: 22. 4. – 12. 6. 2022

Galerie Klementinum

Út – Ne,
10 – 18 hod.

Budoucnost v bublinách, výstava komiksů

Kam nás vede stále hlubší poznávání světa a vesmíru? Máme se budoucnosti bát, nebo se na ni těšit? V roce 2021 uplynulo sto let od narození světoznámého polského spisovatele a futurologa Stanisława Lema a šedesát let od vydání jeho kultovního, již několikrát zfilmovaného románu Solaris. Polský institut v Praze při této příležitosti vyhlásil otevřenou komiksovou soutěž pro české výtvarníky, inspirovanou Lemovými slavnými povídkami a romány. Na výstavě si můžete prohlédnout výběr nejlepších prací. Dozvíte se také více o Lemově životě, díle a filmových adaptacích jeho děl.

https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/budoucnost-v-bublinach

Výstavní chodba v přízemí NK (vchod A).
Klementinum 190, Praha 1

11. valná hromada SKIP spojená s odbornou konferencí Architektura knihoven

Místo: Ostrava
Termín: 7. – 8. 6. 2022
více informací - https://www.skipcr.cz/knihovnicke-akce/valna-hromada-skip-a-odborna-konference

Udržitelnost v knihovnách