Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2020 / 2 Informace a konference Online projekt Karantéňan

Online projekt Karantéňan

Aneta Křižková / Památník Národního písemnictví

karantenan_logo.jpg

Karantéňan vznikl v době karantény a distanční školní výuky v lektorském oddělení Památníku národního písemnictví. S pomocí kreslené a animované postavičky, která se objevuje na sociálních sítích – superhrdiny Karantéňana – motivuje děti k vyprávění vlastních příběhů prostřednictvím média autorské knihy. V sérii krátkých videí provádí děti tvorbou dětských knížek, a to těch nejkrásnějších, nominovaných do soutěže o Nejkrásnější české knihy roku 2019.

K_na _nadvori_strahov.jpg

Děti se s postavou Karantéňana coby průvodcem knižním světem seznamují v úvodním videu https://www.youtube.com/watch?v=AdTD57vVKmM, které vzniklo ve spolupráci s ilustrátorem Milanem Starým a spisovatelkou Ester Starou. Autoři s pomocí Karantéňana provádějí děti všemi složkami tvorby příběhu, od textu až k výtvarnému doprovodu. Postava Karantéňana jako superhrdiny odkazuje také na „hrdiny dneška“ a inspiruje tak k vytvoření vlastního příběhu, kde hrdinství v atmosféře koronaviru překračuje hranice fikce.

karantenan.jpg

V minutových videích Karantéňan představuje osm knih z kategorie dětské literatury, nominovaných do soutěže o Nejkrásnější české knihy roku 2019. Každou z nich prezentuje v průběhu jednoho týdne na svých profilech na Facebooku a Instagramu, kde pomocí fotografií, úryvků či videí z ateliéru přibližuje práci těch, kteří se na výsledné podobě každé knihy podíleli.

K_ve_hvezde.jpg

Do projektu se může zapojit každý, kdo autorskou knihu podle rad Karantéňana vytvořil. Pod otevřenou výzvou „napiš příběh, udělej knihu“ mohou malí čtenáři a ilustrátoři posílat své výtvory do 31. 8. 2020 na adresu lektorského oddělení Památníku národního písemnictví. Karantéňan tři nejlepší z nich vybere, nechá je vytisknout, svázat a podělí se o ně na sociálních sítích.

karantenan_napis pribeh_udelej_knihu.jpg

Karantéňan funguje na platformách Facebook, Instagram a Youtube. Informace o tom, jak se zapojit do výzvy, jsou dostupné na webu Památníku národního písemnictví (www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz).

plakat_karantenan.jpg

02.03.2021
Vyhledávání
Covidočtení

Chcete vědět, zda z nás udělal covid větší čtenáře? Jak se změnily naše čtenářské návyky? Nebo jaká byla a je česká čtenářská kultura? To vše najdete v nové publikaci vydané nakladatelstvím Host ve spolupráci s Národní knihovnou ČR.

https://www.hostbrno.cz/covidocteni/

CovidoCteni.jpeg

Tajemství knih

termín: 3. 6. – 3. 9. 2022

Klementinum 190, Praha 1

Knihovnický kalendář 2023

Kalendář na rok 2023 s názvem „Knižní obálky tří století“ vznikl ve spolupráci s Knihovnou Národního muzea. Kalendář představuje výběr nejatraktivnějších originálních předloh pro tisk knižních obálek a přebalů ze sbírek oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea. Podstatnou část výběru tvoří obálky 20. století, pro srovnání jsou zařazeny i práce z 19. a 21. století. Pro stolní kalendář byly vybrány díla proslulých i méně známých tvůrců, například Františka Koblihy, Jana Konůpka, Ondřeje Sekory, Václava Kabáta, Jaroslava Hořánka, Dany Puchnarové, Jana Černého-Klatovského, Petra Dillingera, Václava Fialy, Václava Čutty a dalších.

Objednávkový formulář:
https://forms.gle/zwVBQGCfgdKAAvZr8

Studentská konference Think!+

Termín: 23. 6. 2022

Místo: Filozofická fakulta Univerzity Pardubice

Přihlaste se na sedmý ročník studentské konference Think!+, kterou pořádají doktorandi FF Univerzity Pardubice.
Cílem konference je umožnit studentům prezentovat rozmanitá témata, otevřít nové perspektivy a zprostředkovat mezioborový dialog. Setkání účastníkům poskytne nejen vzájemnou inspiraci, ale rovněž příležitost k reflexi své dosavadní vědecké práce.

Více informací:

https://kfr.upce.cz/cs/studentska-konference-think-2022-23-6-2022