Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2020 / 1 Úvodník Editorial 2020/1

Editorial 2020/1

Renata Salátová (editorial 2016/02)Vážení přátelé,

předkládáme vám jarní číslo našeho časopisu Knihovna plus. Je tematicky velmi různorodé a snaží se reagovat na aktuální dění v našem oboru.

Začínáme, jak jinak, vyhledáváním informací, a to vyhledáváním pomocí databáze Anopress. Druhý článek z pera těchto autorek, tentokrát s názvem Mediální informace – jak se v nich neztratit a umět vyhledat ty správné.

Článek Smart Lab v knižnici v digitálnej ére 4.0 (o kreativních laboratořích v knihovnách) je od slovenské autorky Evy Kalužákové, která na toto téma také vystoupila na konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě na konci loňského roku.

Dalším zajímavým příspěvkem je rozhovor s Michaelou Dombrovskou na téma konference Kniha ve 21. století. M. Dombrovská nejenže tuto konferenci moderovala, ale je i autorkou řady zajímavých knížek, o nichž poví v rozhovoru.

Celou knihovnickou komunitu hluboce zasáhla zpráva o úmrtí PhDr. Lidmily Vášové. Tato neobyčejná žena zachovala stopu snad v každém studentovi, se kterým se potkala. Vzdejme jí čest a věnujme tichou vzpomínku nekrologem z pera Richarda Papíka.

V sekci Informace a konference naleznete zprávy ze dvou konferencí, a to: TEI 2019: What is text, really? TEI and beyond, která se uskutečnila ve Štýrském Hradci (autorka Renáta Modráková), a Kniha ve 21. století, která se konala v Opavě (autorka Michaela Dombrovská). Následně přijměte naše pozvání na výstavu Ze života knih a knížek v zámeckém areálu Ctěnice (součást Muzea hl. města Prahy).

Chceme reagovat na aktuální události v našem oboru, proto jsme zařadili článek Moniky Horákové představující iniciativu Za knihovny!

Pravidelná recenze (autorkou je Renáta Modráková) se věnuje publikaci Hmotný průzkum Rukopisů královédvorského a zelenohorského: dokumentace současného stavu, kterou vydalo Národní muzeum v roce 2019.

Číslo uzavírají pravidelné rubriky: Tipy z Knihovny knihovnické literatury a Novinky zahraniční knihovnické literatury.

Dovolujeme si připomenout termíny uzávěrek Knihovny: knihovnické revue https://knihovnarevue.nkp.cz/terminy a Knihovny plus https://knihovnaplus.nkp.cz/terminy

Všem autorům děkuji za jejich práci a budu se s vámi všemi těšit u dalšího čísla.

Krásné jarní dny

za redakci přeje

Renata Salátová

01.09.2020
Vyhledávání
Covidočtení

Chcete vědět, zda z nás udělal covid větší čtenáře? Jak se změnily naše čtenářské návyky? Nebo jaká byla a je česká čtenářská kultura? To vše najdete v nové publikaci vydané nakladatelstvím Host ve spolupráci s Národní knihovnou ČR.

https://www.hostbrno.cz/covidocteni/

CovidoCteni.jpeg

Tajemství knih

termín: 3. 6. – 3. 9. 2022

Klementinum 190, Praha 1

Knihovnický kalendář 2023

Kalendář na rok 2023 s názvem „Knižní obálky tří století“ vznikl ve spolupráci s Knihovnou Národního muzea. Kalendář představuje výběr nejatraktivnějších originálních předloh pro tisk knižních obálek a přebalů ze sbírek oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea. Podstatnou část výběru tvoří obálky 20. století, pro srovnání jsou zařazeny i práce z 19. a 21. století. Pro stolní kalendář byly vybrány díla proslulých i méně známých tvůrců, například Františka Koblihy, Jana Konůpka, Ondřeje Sekory, Václava Kabáta, Jaroslava Hořánka, Dany Puchnarové, Jana Černého-Klatovského, Petra Dillingera, Václava Fialy, Václava Čutty a dalších.

Objednávkový formulář:
https://forms.gle/zwVBQGCfgdKAAvZr8

Studentská konference Think!+

Termín: 23. 6. 2022

Místo: Filozofická fakulta Univerzity Pardubice

Přihlaste se na sedmý ročník studentské konference Think!+, kterou pořádají doktorandi FF Univerzity Pardubice.
Cílem konference je umožnit studentům prezentovat rozmanitá témata, otevřít nové perspektivy a zprostředkovat mezioborový dialog. Setkání účastníkům poskytne nejen vzájemnou inspiraci, ale rovněž příležitost k reflexi své dosavadní vědecké práce.

Více informací:

https://kfr.upce.cz/cs/studentska-konference-think-2022-23-6-2022

Kategorie: