Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2020 / 01 Úvodník Editorial 2020/1

Editorial 2020/1

Renata Salátová (editorial 2016/02)Vážení přátelé,

předkládáme vám jarní číslo našeho časopisu Knihovna plus. Je tematicky velmi různorodé a snaží se reagovat na aktuální dění v našem oboru.

Začínáme, jak jinak, vyhledáváním informací, a to vyhledáváním pomocí databáze Anopress. Druhý článek z pera těchto autorek, tentokrát s názvem Mediální informace – jak se v nich neztratit a umět vyhledat ty správné.

Článek Smart Lab v knižnici v digitálnej ére 4.0 (o kreativních laboratořích v knihovnách) je od slovenské autorky Evy Kalužákové, která na toto téma také vystoupila na konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě na konci loňského roku.

Dalším zajímavým příspěvkem je rozhovor s Michaelou Dombrovskou na téma konference Kniha ve 21. století. M. Dombrovská nejenže tuto konferenci moderovala, ale je i autorkou řady zajímavých knížek, o nichž poví v rozhovoru.

Celou knihovnickou komunitu hluboce zasáhla zpráva o úmrtí PhDr. Lidmily Vášové. Tato neobyčejná žena zachovala stopu snad v každém studentovi, se kterým se potkala. Vzdejme jí čest a věnujme tichou vzpomínku nekrologem z pera Richarda Papíka.

V sekci Informace a konference naleznete zprávy ze dvou konferencí, a to: TEI 2019: What is text, really? TEI and beyond, která se uskutečnila ve Štýrském Hradci (autorka Renáta Modráková), a Kniha ve 21. století, která se konala v Opavě (autorka Michaela Dombrovská). Následně přijměte naše pozvání na výstavu Ze života knih a knížek v zámeckém areálu Ctěnice (součást Muzea hl. města Prahy).

Chceme reagovat na aktuální události v našem oboru, proto jsme zařadili článek Moniky Horákové představující iniciativu Za knihovny!

Pravidelná recenze (autorkou je Renáta Modráková) se věnuje publikaci Hmotný průzkum Rukopisů královédvorského a zelenohorského: dokumentace současného stavu, kterou vydalo Národní muzeum v roce 2019.

Číslo uzavírají pravidelné rubriky: Tipy z Knihovny knihovnické literatury a Novinky zahraniční knihovnické literatury.

Dovolujeme si připomenout termíny uzávěrek Knihovny: knihovnické revue https://knihovnarevue.nkp.cz/terminy a Knihovny plus https://knihovnaplus.nkp.cz/terminy

Všem autorům děkuji za jejich práci a budu se s vámi všemi těšit u dalšího čísla.

Krásné jarní dny

za redakci přeje

Renata Salátová

01.09.2020
Vyhledávání
Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě

Termín: 27. - 28. 11. 2024

Místo: Národní archiv v Praze, Archivní 4, Praha 4 Chodovec

Zájemci o přednesení odborných příspěvků mohou své příspěvky (název příspěvku, stručná anotace) ohlásit do 30. 9. 2024 na adresau vit.richter@nkp.cz

více informací

Knihovnická dílna 2024

Termín: 13. - 14. 11. 2024

Místo: Národní knihovna ČR, prostor bývalé STK

další informace

Knihovny současnosti 2024

Termín: 10. 9. - 12. 9. 2024

Místo: Univerzita palackého v Olomouci, Právnická fakulta,

17. listopadu 8, 779 00, Olomouc

knihovny_soucasnosti.jpg

Polský slabikář

Termín: 12. 6. - 31. 7. 2024

Místo: Galerie Klementinum, Praha 1

polsky_slabikar.jpg

Lublaňský manifest o čtení

Lublaňský manifest o čtení, český překlad

plný text

Kategorie: