Information for libraries

 • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2017 / 01 Informace a konference Rozhovor na téma nové Univerzitní knihovny

Rozhovor na téma nové Univerzitní knihovny

Mgr. Eva Lacková

 • Kdo navrhl knihovnu (jméno architekta, studia) a Kdo/která firma ji postavila?

Projektovou dokumentaci zpracovala společnost OSA projekt s.r.o. z Ostravy, dodávku realizovala společnost VESNA INTERIORS, s.r.o. z Veselí nad Moravou a stavbu provedla společnost SYNER, s.r.o. z Liberce.

 • Z  jakých zdrojů se stavba knihovny hradila?

Novostavba knihovny byla hrazena především z prostředků státního rozpočtu a také z vlastních zdrojů univerzity.

 • Jak velký je knihovní fond současné Univerzitní knihovny?

Knihovní fond obsahuje přes 150 000 knihovních jednotek.

 • Je zde volný výběr (a jak velký)?

Volný výběr zde máme, ovšem momentálně není možní zjistit přesné číslo. Z důvodu sloučení jednotlivých ústavních knihoven (knihovna Ústavu archeologie, knihovny oddělení Ústavů cizích jazyků, knihovny oddělení Ústavů historických věd, knihovna Ústavu informatiky a knihovna Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu) se fond stále doplňuje. Velikost volného výběru bych tedy odhadovala na necelou polovinu z celkového knihovního fondu.

 • Jsou preferovány absenční či prezenční výpůjčky?

Preferovány jsou absenční výpůjčky.

 • Kolik má knih Rakouská a Německá knihovna?

Německá knihovna má 10 741 svazků všech dokumentů. Z toho je 10 575 naučná literatura a beletrie. Rakouská knihovna má 7 636 svazků všech dokumentů. Z toho je 7 597 naučná literatura a beletrie.

 • Je možno stahovat e-knihy? Lze mít vzdálený přístup z domova?

Ano, e-knihy je možné stahovat a přistupovat k elektronickým zdrojům z knihovny
i z domu pomocí nastavení proxy serveru nebo Shibbolethu.

 • Jaká je výpůjční doba knihovny?

Univerzitní knihovna – studovna a půjčovna

pondělí

10:00–18:00

úterý

9:00–16:00

středa

9:00–18:00

čtvrtek

9:00–16:00

pátek

9:00–15:00

Německá a Rakouská knihovna

pondělí

10:00–11:00

12:00–17:00

úterý

9:00–11:00

12:00–16:00

středa

9:00–11:00

12:00–17:00

čtvrtek

9:00–11:00

12:00–16:00

pátek

9:00–11:00

12:00–15:00

 

 • Kolik má Univerzitní knihovna zaměstnanců?

Máme 8 stálých zaměstnanců a momentálně další 3 pomocné vědecké síly (studenty).
http://www.slu.cz/slu/cz/univerzitni-knihovna/pracoviste-opava/lide

 • Jak řešíte v nové budově upomínky?

Upomínky jsou řešeny stejně jako v knihovně původní, tedy studenti si mohou dokument vypůjčit na 30 dní a poté prodloužit na dalších 30 dní.Za překročení výpůjční doby se platí poplatek 1 Kč za den a publikaci.

 • Kdo jsou uživatelé knihovny? Do knihovny mohou pouze studenti a vyučující Slezské univerzity nebo i široká veřejnost, respektive kdo se může stát čtenářem knihovny?

Služby knihovny jsou poskytovány studentům, pedagogům i odborné veřejnosti.

 • Prosím o upřesnění elektronických informačních zdrojů a adresu repozitáře, který zmiňujete v textu.

Zprostředkováváme přístup k databázím: EBSCO, IOPscience, JSTOR, ProQuest Central, Library and Information Science Abstract (ProQuest), Literature Online, Literature Resource Center, OECD iLibrary, Science Direct, Scopus, SpringerLink a Web of Science. http://www.slu.cz/su/slu/cz/univerzitni-knihovna/pracoviste-opava/fondy/elektronicke_informacni_zdroje.

Adresa repozitáře je: https://zkp.slu.cz/?page=login

Za redakci děkuje Renáta Salátová.

01.03.2017
Vyhledávání

Hledáme kolegyni/kolegu do Knihovny knihovnické literatury Národní knihovny. Žádáme středoškolské vzdělání a dobrou znalost katalogizace. Výhodou je znalost katalogizace podle RDA, zkušenosti s prací ve službách, alespoň minimální znalost ruštiny pro katalogizaci a odborné knihovnické vzdělání. Nabízíme platovou třídu T10, zaměstnanecké benefity (např. stravenky, průkazka AMG, pět týdnů dovolené) a práci ve slušném a věkově smíšeném kolektivu.  Nástup bude možný od 1.5.2017. Kontakt: eva.bartunkova@nkp.cz


Jak dál s predátorskými časopisy

Predátorské časopisy ve SCOPUS


Výzva k přihlášení odborných příspěvků na 10. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích - Národní technická knihovna pořádá 19. října 2017 jubilejní 10. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích. Rádi bychom při této příležitosti vyzvali všechny zájemce k přihlášení odborných příspěvků na tuto konferenci. Odborné příspěvky musí být nekomerční a podány prostřednictvím on-line formuláře. Všechny došlé příspěvky a abstrakty budou vyhodnoceny programovým výborem konference a všichni autoři budou vyrozuměni o přijetí/nepřijetí příspěvku nejpozději do 16. června 2017. Více informací o konferenci, pokyny k vypracování příspěvku a formulář pro přihlášení příspěvku, je možné najít na webových stránkách konference. Návrhy na příspěvky je možné podávat do 15. května 2017.


INFOS 2017výzva pre prednášateľov. Ústredná téma: Transformácia knižníc a výzvy 4. priemyselnej revolúcie


Registrace příspěvků na další ročník konference INFORUM (30. až 31. května 2017) byla zahájena! Použijte prosím online formulář a staňte se přednášejícím! Odborné příspěvky musí být nekomerční a obsahově vycházet že zveřejněných témat letošní konference. Nejzazší termín pro podání přihlášky příspěvku je 13. 3. 2017.


Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR